De tijd dringt voor een check-up van uw erfenisplanning: deadline is 1 september 2019

Dit bericht is geschreven op 07/06/2019, in functie van de regelgeving die op dat moment gold. Informeer je altijd bij een notariskantoor om specifieke informatie en advies te krijgen dat bij je situatie past.
Zo’n 1.600 Belgen hebben in de afgelopen maanden hun erfenisplanning laten checken én een zogenaamde verklaring van behoud afgelegd bij hun
notaris
De notaris is zowel een openbare ambtenaar die bevoegd is om authentieke akten te verlijden, te bewaren en er afschriften van te verstrekken, als een juridische raadgever. De notaris komt tussen in heel wat domeinen: huwelijken, echtscheidingen, de koop van een onroerend goed, een erfenis na overlijden,…
De notaris wordt benoemd door de Koning.
De partijen kiezen vrij hun eigen notaris.
. Zo’n verklaring moet voor 1 september 2019 worden opgesteld als u niet wenst dat de nieuwe erfenisregels uw erfenisplanning doorkruisen.
Sinds 1 september 2018 gelden nieuwe erfenisregels. Zo moet de notaris bv. de waarde van uw vermogen bij overlijden anders berekenen. Als u overlijdt, maakt de notaris een optelsom van de goederen die u nog had bij overlijden én van de schenkingen die u tijdens uw leven heeft gedaan. De notaris zal nagaan of u tijdens uw leven niet te vrijgevig bent geweest en of uw reservataire erfgenamen (bv. uw kinderen) wel degelijk het deel krijgen waar ze wettelijk aanspraak op kunnen maken. De notaris gaat ook na of de gelijkheid tussen de kinderen wordt gerespecteerd.
Voortaan moet de notaris de waarde van eerder gedane schenkingen indexeren tot op datum van overlijden. Dat geldt automatisch voor alle personen die sinds 1 september 2018 zijn overleden, ook als de schenkingen voor die datum zijn gedaan!
Het gaat zowel om roerende goederen (spaargeld, een beleggingsportefeuille of kunstwerken), als onroerende goederen (een stuk grond of een woning).
Voor personen die voor 1 september 2018 zijn gestorven, zijn er andere waarderingsregels van toepassing. Schonken deze personen een som cash, dan wordt de waarde ervan niet geïndexeerd.
De nieuwe waarderingsregels kunnen effecten hebben die u, op het ogenblik van de schenking, niet had voorzien. Laat daarom uw erfenisplanning zeker eens nakijken door uw notaris.
- Lees het perscommuniqué. Downloaden